אימון הוליסטי

מפוריות להורות ועוד... - דפנה זהבי
 

מקואצ'ינג לאימון הוליסטי

 
שנים האחרונות יותר ויותר אנשים
פונים לעולם האימון – קואוצ'ינג, הן בתור מאמנים והן בתור מתאמנים. שיטות האימון השונות נועדו ללוות אדם לפרק זמן מסוים על מנת לעזור לו להגיע ליעדים שהציב לעצמו ולהשיג את מטרותיו, בכל תחומי החיים. בין השיטות השונות ישנה גם שיטה בשם אימון הוליסטי, אשר נקודת המבט שלה על המתאמן מנסה לשלב בין כל מרכיבי ההוויה שלו.

 

מה זה אימון הוליסטי?

כשמדברים על קואוצ'ינג, יש אומנם רצון להגיע ליעדים מסוימים, אך לא מדובר כאן בליווי יד ביד עד להשגת היעד, וברגע שהושג – האימון הסתיים. מטרת האימון היא לתת למתאמן את הכלים שיאפשרו לו מכאן והלאה לדעת כיצד להמשיך להציב לעצמו יעדים ולפעול להשגתם. בשיטת האימון ההוליסטי מסתכלים על כל המרכיבים שיוצרים את ההוויה האנושית – גוף, תודעה ונפש, מתוך הבנה שהאימון צריך לייצר שינוי אמיתי בתפיסה של המתאמן, וששינוי אמיתי נובע רק מתוך שילוב של כל אלו.

שיטת האימון ההוליסטי יכולה להיות מועברת בקבוצות או  כאימון אישי. יש הקוראים לה אימון להעצמה אישית, כיוון שהיא מעניקה למתאמנים את הידיעה שיש ביכולתם להשיג את המטרות ששמו לעצמם, אם הן בתחום הקריירה, הזוגיות, הפיתוח האישי, ההצלחה הכלכלית, הדימוי העצמי ועוד. השיטה מוכרת על ידי לשכת המאמנים בישראל ואף נחשבת לפורצת דרך משמעותית בתחום האימון.

לימודי אימון הוליסטי עשויים להימשך מספר חודשים עד שנתיים, בהתאם למוסד הלימודים ולתדירות המפגשים. הלימודים מתחילים לרוב מעקרונות האימון ומלימוד גישות אימון אחרות, תוך הבנה של היתרונות ושל החסרונות שלהן, מבוא למדעי ההתנהגות, פיתוח מיומנויות הקשבה, דמיון מודרך, איתור מכשולים רגשיים, מדיטציות בשיטות שונות וטכניקות ריפוי שונות כמו מגע מרפא, ציור, כתיבה, תנועה, מוזיקה ועוד.

עם העלייה בביקוש לאימון, הן מצד אלו שמבקשים להתאמן והן מצד אלו שמבקשים לאמן, עלו גם יותר ויותר דעות שמדובר בשוק פרוץ, בשרלטנות, ושלאנשים הקוראים לעצמם מאמנים לא תמיד ישנה הכשרה אמיתית. על מנת לבסס את אמינותו של התחום ואת ההכרה שמגיעה לכל מי שעוסקים בתחום וקיבלו הכשרה אמיתית, חשוב לבחור היטב היכן ללמוד אימון הוליסטי.

כדאי לבחור במוסד לימודים מוכר, בעל שם ומוניטין בעולם הטיפול והרפואה המשלימה ובכלל, ולוודא שאת הלימודים מעבירים מאמנים מנוסים שהוסמכו לאמן על ידי לשכת המאמנים. עוד חשוב לבחור במוסד לימודים שמאפשר גם הכשרה מעשית, שבמסגרתה המאמנים לעתיד מתנסים בעבודה פרקטית וכל אחד מהם מתרגל וחווה גם את הצד של להיות מאמן וגם את הצד של להיות מתאמן, הכל, כמובן, בליווי צמוד של המדריכים – מאמנים מנוסים בפני עצמם.

רק עמידה בהכשרה מעשית על פי הגדרות לשכת המאמנים מזכה את המאמן לעתיד בתעודת מאמן הוליסטי ומכשירה אותו לטיפול בשיטה. מכאן ניתן להשתלב כמאמן הוליסטי במסגרות שונות או לאמן באופן עצמאי במפגשים אישיים או בקבוצות.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn